slovo (urbánek trnava)

edíciu Slovo vydával Fr. Urbánek v Trnave. Prvý zväzok Rosa v kalichu od K Geraldiniho vyšiel v roku 1936. Posledný zborník "Tak umieral básnik Paľo Oliva v roku 1942. Posledné štyri zväzky vyšli dokonca ako číslované.

Nižšie sú niektoré obálky.

 

                       

 logo edície (autor Rudo Fabry). Prvé logo zo zväzku č. 6, druhé zo zväzku č. 1. 

 

 

  

 

  

 

  

 

1. Geraldini K. Koloman: Rosa v kalichu. Vytlačila kníhtlačiareň Urbánek a spol. v Trnave v roku 1936, v máji, v 1000 exemplároch. Obálka R. Fábry. 

 

 

   

 

 

2. Milov J. M.: Rovnobežky. Vytlačila kníhtlačiareň Urbánek a spol. v Trnave v roku 1938, v 1000 exemplároch. Obálka Jozef Szabó.

 

 

  

 

  

 

 

  

 

3. Oliva. Pavol Ušák: Oblaky. Vytlačila kníhtlačiareň Urbánek a spol. v Trnave v roku 1939. Obálka Rudo Fabry.

 

 

 

  

 

4. Dilong. R.: Honolulu, pieseň labute. Básne na rozlúčku so slovenskou poéziou. Vytlačila kníhtlačiareň Urbánek a spol. v Trnave v roku 1939. Vyšlo bez obálky.

 

 

 

  

 

  

 

  

 

    

5. Šprinc M.: Ozveny v samotách. Kniha veršov. Vydal Fr. Urbánek a spol. v Trnave. Obálka a štyri celostranové ilustrácie M. R. Vyšlo 500 číslovaných exemplárov.

 

 

 

   

6. Lippert, Peter: O láske aj bolesti. Výbor z jeho diela. Usporiadal Mikuláš Šprinc. Úvod napísal Dr. Ladislav Hanus. Z nemčiny prekladali: Dr. L. Hanus, Ján Kováč a Mikuláš Šprinc. Vydal Fr. Urbánek a spol. v Trnave. Obálka a úprava anonym. Vyšlo 500 ručne číslovaných exemplárov. (naša ukážka je z prvého vydania). 

 

 

 

   

 

  

7. Silan J.: Slávme to spoločne. Elégia. Vydal Fr. Urbánek a spol. v Trnave 1941. Obálka a kresby Rudo Fábry. Vyšlo 500 ručne číslovaných výtlačkov.

 

 

8. Silan, J. - Šprinc, M.: Tak umieral básnik Paľo Oliva. Obálka a ilustrácie Jozef Fabini. V knihe 4 fotografie Olivu v nemocnici. Vyšlo 500 číslovaných výtlačkov.

 

 

 

 

pripravil: karol gočal

- karol gočal - ..bibliofílie..

Medvedzie 130/3-4
Tvrdošín
027 44
+421(0)948 163 885 gnorimednopoliprostatus@yahoo.com