záhrada

 Edícia Záhrada vychádzala v roku 1931 až 1932 v Lamači pri Bratislave. Vyšli v nej tri zväzky, bibliofilsky veľmi hodnotné.

 

Prvý zväzkom vydaným v tejto edícii bola báseň Balt od Fraňa Kráľa. Bolo vydaných 250 číslovaných výtlačkov tlačených písmom Cicero Empiriana Bodoni na holandskom papieri van Gelder. Vytlačili Kryl a Scotti v Novom Jičíne. Tromi pôvodnými farebnými linoleorezmi vyzdobil a knihu upravil Mikuláš Galanda. V tiráži podpisy básnika a výtvarníka.  Pôvodná papierová  obálka z tuhšieho papieru s chlopňami, v ktorej sú voľne vložené na dvoch miestach zošité archy, na prednej strane obálky nalepený papierový štítok s názvom. 

  

Druhým zväzkom bola básnická zbierka Romboid od Laca Novomeského. Kniha vyšla v osminkovom formáte, v náklade 250 číslovaných a autorom podpísaných výtlačkov v kníhtlačiarni Kryl a Scotti v Novom Jičíne na ručnom holandskom papieri Van Gelder. Frontispice a úpravu previedla česká avantgardná umelkyňa Toyen. Zbierka má 33 strán.   

 

Tretím a posledným zväzkom tejto edície bolo Okáliho dielo Ozvena krvi a zápasov. Bratislava, 1932. Takisto ako aj predošlé dva zväzky, aj tento bol tlačený v tlačiarni Kryl a Scotti v počte 200 číslovaných výtlačkov. Obálka anonym. 

 

 

 

Pripravil Karol Gočal

 

 

- karol gočal - ..bibliofílie..

Medvedzie 130/3-4
Tvrdošín
027 44
+421(0)948 163 885 gnorimednopoliprostatus@yahoo.com